top of page

Maxi Plak nedir

Maxi Plak 33'lük ebatında olup, her bir yüzünde birer parça veya aynı parçanın farklı remixleri kayıtlıdır.  45 devirde çalar.

Maxi plakların en önemli özelliği ses kalitesinin çok iyi olmasıdır. Ağırlıklı olarak DJ'ler tarafından tercih edilen aynı zamanda koleksiyonerler tarafından toplanan plak türüdür. Sadece maxi plak toplayan koleksiyonerlerde bulunmaktadır

Maxilerde neden ses kalitesi daha iyidir ?

    Plaklarda  dıştan merkeze doğru gidildikçe ses kalitesi düşer. Plak içinde sesi veren oyukların çapı ne kadar büyük olursa, o kadar detaylı ses alırsınız. Merkeze doğru gidildikçe bu oyukların çapı küçülür ve daralır. Sonuç olarak detaylar kaybolmaya başlar ve distortion artar.

Dolayısıyla masteringlerin iyi olduğu bir senaryoda en iyi sesi Maxi Singlelardan almanız lazım. Çünkü Maxi Singlelarda bir şarkıyı çok rahat bir şekilde büyük oyuklara sığdırma fırsatı buluyorsunuz.

    Albümlerde ise genellikle ticari kaygı aşırı ön planda. Bu sebeple çok fazla şarkıyı tek bir LP'ye sıkıştırmaya çalışıyorlar. Normal albüm içinde fiziken kendine daha büyük yer bulan şarkı, albüm içinde son sıralardaysa, ikisinin arasında ciddi kalite farkı olur.

Maxiler plaklar arasında ses kelitesi en iyi olan plak grubudur

Maxi Plak Koleksiyonum

bottom of page