top of page

Kaset

Kompakt Kaset veya Teyp bir manyetik ses kayıt ortamıdır. İlk kompakt kaset Philips çalışanı olan Lou Ottens tarafından geliştirilmiştir. Boyutları ortalama olmasına karşın daha iyi ses kalitesi ve anında kayıt gibi özellikleri nedeniyle zaman zaman kompakt kaset olarak anılırlar. Zaman içinde kompakt kasetler, ilk bilgisayarlar için veri saklamak amacıyla da kullanılmışlardır. 1960'lardan 2000'lerin başına kadar kullanılmış, önce gramafonlarla sonra CD'lerle rekabet etmiştir

Kaset koleksiyonum benim için çok özeldir. Çünkü ben gençliğini 90 larda yaşamış biriyim. Bizim dönemimizde major müzik dinleme cihazı walkman ve kasetlerdi. Kasetlerin en önemli özelliği kayıt yapılabiliyor olmasıydı. Bu dönemi için muhteşem bir teknolojiydi. Küçük olması sebebiyle kolay taşınması kullanımını yaygınlaştırdı ve nerdeyse bir dönem nesil onunla büyüdü. Müzikleri radyodan farklı kaynaklardan kayıt etmeye imkan vermesi , ucuz olması sebebiyle çok yaygınlaşmıştır. En önemli dez avantajı ses kalitesinin düşük olmasıdır.

Bu yüzden yeni gelişen digital müzik ekipmanı cd ye yenik düşmüş, 1999 yılından itibaren avrupada kullanımı durmuştur. Ülkemizde 2006 ya kadar albümler kaset olarak basılmaya devam etmiştir. Bu yüzden ülkemizde 2000-2006 yılları arasında avrupada baskısı olmayan yabancı albümlerin kaset baskıları çıkmıştır. Bu albümler oldukça koleksiyon açısından kıymetli albümlerdir. 

Koleksiyonum ağırlıklı olarak 90-2000 arası dönemi kapsamaktadır. Çok nadir bazı özel üretim 2020 ve sonrasına ait kasetlerde bulunmaktadır.Koleksiyondaki resimlere tıkladığınız sayfada kasetlerin discogs linklerini bulabilirsiniz. Bu linkler vasıtasıyla kasetler hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz .

Kaset Koleksiyonum

bottom of page