top of page

CD ( Compact Disc)

     Compact Disc ya da Yoğun Disk(İn gilizce: Compact Disc, CD), Philips ve Sony ortaklığı ile geliştirilmiş sayısal optik veri saklama ortamıdır. 1982'de Sony şirketinde çalışan Norio Ogha tarafından icat edilmiş ve aynı yıl 1 Ekim 1982'de satışa çıkan ilk disk ve yürütücü sırasıyla Billy Joel'in 52nd Street'i ve Sony'nin CDP-101'i idi. CD'ler bu tarihten sonra ticari olarak günümüze kadar satılmaya devam edilmiştir.

Standard CD'ler 120 milimetrelik çapa sahiptirler. Standard bir CD 80 dakikaya kadar sıkıştırılmamış ses verisini saklayabilir (700 MB). Mini CD'lerin çapları 60 ile 80 mm arasında değişebilir. Mini CD'ler yaklaşık 24 dakikalık ses verisi depolayabilirler (200 MB).

CD-ROM'lar ve CD'ler bilgisayar sektoründe çok yaygın bir biçimde kullanılan teknolojiler olarak yerlerini korumuşlardır. 2004 yılında, Dünya çapında satılan CD sayısı yaklaşık olarak 30 milyara yükselmiştir. 2007'ye kadar bu rakam Dünya çapında 200 milyara ulaşmıştır.

      1990 yılından beri cd arşivlemekteyim. Satın aldığım ilk CD Dire Straits Brothers in Arms albümüydü. İlk dinlediğimde ses kalitesine hayran kalmıştım. Kasetten sonra muhteşem bir teknolojiydi. Ayrıca sonrasında discman 'lerin yaygınlaşması ile yolda dinleme özgürlüğü muhteşem bir farklılık yaratmıştır. Aynı zamanda  90 'lı yılların sonlarına doğru bilgisayardan kayıt edilme teknolojisinin yaygınlaşması ve ucuzlaması ile ciddi bir arşivleme aracı haline gelmiştir.

      Arşvimdeki CD ağrılıklı olarak dönem baskı nadir metal, detah metal, symphonic metal, rock, nadir eurodance albüm, maxi singlelardan oluşmaktadır. Bazı sanatçıların tüm discosu cd olarak toplamış bulunmaktayım. Resimlere tıkladığınızda açılan sayfadaki linke tıklayarak koleksiyonumdaki cd hakkında detaylı bilgi ve şarkı listesine ulaşabilirsiniz. Keyifli seyirler dilerim. Sorularıız için sayfanın sonundaki kısımdan bana  yazabilirsiniz

Cd Koleksiyonum

bottom of page